Słowniczek
Chińskie ABC
O redakcji
O CRI
Mapa strony
 
Drama Dian, Opera Huadeng i inne
2012-06-11 17:25:16 CRI
W dzisiejszych Chinach wielokulturowe rozrywki stają się coraz bardziej bogacące, ale w rejonach zamieszkałych przez mniejszości narodowe stan egzystencji niektórych starożytnych dramatów coraz bardziej się pogarsza, Drama Dian, Opera Huadeng i inne starożytne lokalne dramaty w prowincji Yunan napotykały też podobne kwestie. W imię ochrony, odziedziczenia i rozwijania tych sztuk scenicznych założono w starożytnym miasteczku Guandu przy stolice prowincji Yunnan – Kunming Szkołę Dramy Dian i Opery Huadeng.

W kwietniu 2011 roku oficjalnie powstała w starożytnym miasteczku Guandu w Kunming Szkoła Dramy Dian i Opery Huadeng, jest to pierwsza, a także jedyna taka szkoła w prowincji Yunnan. Szkoła ta zajmuje się wykopą, ochroną i odziedziczeniem Dramy Dian i Opery Huadeng. Tutaj, każde wydajności wracały na wspomnienie ludzi o starej Yunnan.

Drama Dian posiada już ponad 200-letnią historię, jest wapżną częścią składającą kultury Dian, i lokalnym dramatem kochanym przez ludzi Yunnan. W czasach cesarzy Kanxi i Qianlong dynastii Qing w prowincji Yunnan działało już kilkanaście trup teatralnych. Za panowanie cesarza Qianlog lokalny rząd prowincji Yunnan wysłał już aktorów do Pekinu do służenia cesarzowi. Drama Dian rozwijała się w czasach dynastii Qing, Republiki i Ludowych Chin. Dynastia Qing była okresem urodzenia, tworzenia, rozwoju i stopniowego dobrobytu dramy Dian.

"Za panowania cesarza Guangxu pojawiały się nie tylko profesjonalne trupy teatralne dramy Dian, a także liczne amatorskie takie trupy we wsiach. I właśnie w owym okresie czasu ukształciły się trzy melodie dramy Dian. Drama Dian jest operą Han, a wchłaniała składniki odżywcze z kultury wszystkich grup etnicznych w prowincji Yunnan, i wywarły pozytywny wpływ na lokalne opery i etniczne dramaty w Yunnan. W maju 2006 roku drama Dian został wpisana do katalogu ochrony niematerialnego dziedzictwa kullturowego pierwszej partii w prowincji Yunnan, i w końcu kwietnia 2008 roku zadeklarowała „Katalog o ochronie krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego drugiej partii."

A dziś rozwój dramy Dian jest nie optymistyczny. Zhang Xiong jest założycielem Szkoły Dramy Dian i Opery Huadeng w Guandu, i tej dyrektorem tej szkoły. On powiedział naszej reporterce:

"Drama Dian jest kochana przez ludzi w Yunnan. Dziś, w miarę rozwoju społeczeństwa trupy teatralne dramy Dian stają się coraz mniejsze. W naszej prowincji Yunnan 50 lat temu działało ponad 200 trup teatralnych dramy Dian, a teraz, istnieją tylko trzy, w tym i nasza szkoła, co więcej w całej prowincji Yunnan tylko nasza szkoła może zapewniać występy codziennie. Dowiedz się i przekaza następnym ludziom, to misja naszej szkoły. Tradycyjne repertuary dramy Dian powinny być więcej niż 2000 fragmentów, a teraz zachowane mniej niż 200."

Zegar tyka, liczba aktorów dramy Dian nieustannie się zmniejsza, i młodzi ludzie rzadko chcą uczyć się niej. Stan egzystencji dramy Dian jest bardzo nie optymistyczny.

Właśnie przy takiej sytuacji Zhang Xiong zorganizował tę trupę teatralną dramy Dian w starożytnym miasteczku Guandu. On mówi:

"Powiedziałem siebie, że drama Dian jest skarbem prowincji Yunnan, integralną nieodzowną częścią chińskiej rodziny opery. A omawiając dramę Dian, jeśli nie przywiązujemy wagę do niej, to istnieje realne niebezpieczeństwo jej wyginięcia. I więc teraz energicznie działamy na rzecz odtwarzania wideo znakomitych repertuarów tradycyjnych oraz zrobienia kolekcji i edycji zainteresowanych informacji. A w przeszłości, rozprzestrzeniała się drama Dian słowem i czynem."

Starożytne miasteczko Guandu jest położone o 8 kilometrów na południowy wschód od Kunming, tutaj istnieje wiele starożytnych świątyń buddyjskich i taoistycznych oraz zabytkowych budynków pozostałych z dynastii Tang, Song, Yuan, Ming i Qing. Szkoła Dramy Dian i Opery Huandeng jest właśnie ukryta w tych starożytnych budynkach. Nie pytaj o drogę,. Postępując zgodnie z muzyką i śpiewem dramy Dian możesz znajdować tę szkołę.

Zachód słońca, na scenie kurtyna powoli spadła, szakończył się dramat boga – Spektakl Bogów. Za późno na oczyszczanie makijażu aktorze razem omawiają występy tego dnia. Ci starsi artyści dramy Dian surowo wymagają na siebie, energicznie działają na rzecz podnoszenia poziomu występów, są kręgosłupem tej szkoły i trupy teatralnej. Wykonawca Erhu Tang Chongyi jest jednym z tych starszych artystów, jego dziadkowie byli aktorami dramy Dian. Stwierdził on, że powstanie Szkoły Dramy Dian i Opery Huadeng w Guandu posiada dalekoidące znaczenie dla renesansowości dramy Dian. On mówi:

"Niezachwianie stosujemy się do tej pozycji, nawet jeśli mamy tylko jednego widza. Nasza praca ma nadzwyczajne znaczenie, nasze wszelkie wysiłki mają na celu przechowanie i przekazanie dramy Dian. Nie jesteśmy po prostu pokazać widzom, zorganizujemy sympozjum na jeden albo dwa miesięcy."

W tej trupie teatralnej jest znany a też jedyny w prowincji Yunnan młody aktor odgrywający rolę kobiecą – Cao Zhengyi. On ma piękny wygląd, jasny głos i dobrą postawę, zwłaszcza on gra dobrze kobiety o małych stopach w starożytnych Chinach. Cao Zhengyi mówi:

"W weekendy i świata przyjechaliśmy tutaj do wykonywania dramy Dian. Wysiłki na rzecz przeniesienia dramatu, opery i kultury narodowej posiada doniosłe znaczenie. Jesteśmy posiadanie tego celu. Tutaj działają liczni profesjonalni nauczyciele, ciężko pracują oni, aby dramat ten mógł być przekazany dalej. Drama Dian była folklorystyczna, wprowadzimy ję do powrotu do społeczności, aby cywilni ludzie mogli jeszcze lepiej cieszyć się ją."

W tej trupie teatralnej działają też amatorscy aktorze. Pani Zhang Mengling ma 36 lat, grała rolę Złotego Chłopca w dramacie Boga. Ona mówi:

"Jeśli się nie uczymy, to naprawdę istnieje możliwości utracenia dramy Dian. Na początku nic nie wiedzieliśmy, nie mogliśmy nawet chodzić na scenie. Ci nauczycieli są bardzo poświęceni w uczeniu nas."

W Guandu w peryferiach Kunming są bardzo liczni miłośnicy dramy Dian i opery Huadeng. Teraz w Szkole Dramy Dian i Opery Huandeng w Guandu codziennie są wydajności dramy Dian i opery Huadeng, w pierwszym kursie tej szkoły uczy się ponad 30 osób przybyłych z całego kraju, wśród nich najstarszy ma 65 lat, a najmłodszy ma 4 lata.

Więcej na ten temat
Wasze opinie
Forum-gorące tematy
web polish.cri.cn
   Webradio
Kalendarium
Chińskie ABC
Informacje praktyczne
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China